reklama

Turystyczny Piątek. Co można zwiedzić w gminie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM Piątek

Turystyczny Piątek. Co można zwiedzić w gminie? - Zdjęcie główne

Zabytki w Piątku, czy znacie je wszystkie? | foto UM Piątek

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PiątekMimo że sezon wakacyjny powoli dobiega końca, pogoda z pewnością zachęca do aktywnego spędzania czasu. W gminie Piątek znajduje się wiele atrakcji, które na pewno nie można przeoczyć, wybierając się w te malownicze okolice. Oto kilka z nich:
reklama

Kościół parafialny św. Trójcy 

Jest to zabytkowy kościół wybudowany w 1460 roku. Budowla została wzniesiona w stylu gotycki, którą odrestaurowano w 1740 r. Układ świątyni był wzorowany na staropolskim układzie orientowanym. Przed kościołem znajduje się charakterystyczne oskarpowanie, które jest wizytówką architektury gotyckiej. Wewnątrz możemy zobaczyć piękny pozłacany ołtarz głównych z obrazem św. Twórcy, którego utworzenie szacuje się na początek XIX w. Przy kościele znajduje się dzwonnica wybudowana w stylu klasycznym, które często można zaobserwować przy tego typu budowlach. 

Pozostałości dworu w Janowicach 

Dwór w Janowicach został wzniesiony w II połowie XIX wieku, na niewielkim wzgórzu w północnej części wsi. Sama budowla jest wykonana z cegły. Parterowa część budynku została pokryta dachem dwuspadowym. Wnętrze budynku, choć nadszarpnięte zębem czasu dalej oddaje wiekowy charakter architektury tamtego okresu. Na piętrach możemy obserwować elementy boniowania, czyli dekoracyjnego opracowania krawędzi. Takie wykonanie ma za zadanie podkreślić układ budynku, ożywić fasadę oraz dodać cech monumentalności. Okolice dworku pokrywa duża roślinność, dzięki czemu każdy zwiedzający może choć na chwilę poczuć klimat sielanki czasów szlacheckich folwarków

reklama

Pałac w Goślubie

Źródła nie podają konkretnej daty wybudowania pałacu w Goślubiu – według jednych został wzniesiony w końcówce XVIII w. Z innych możemy się dowiedzieć, że powstał w 1840 r. Nie pozostawia wątpliwości jednak, kto był jego autorem. Józef Hauss to architekt, specjalizujący się w stylu klasycznym, który jest odpowiedzialny za zaprojektowanie całego pałacu. Budowla powstała na planie prostokąta. W połowie XIX wieku dobudowano kolumnadę, która wspiera taras na wysokości pierwszego piętra. Fasada pałacu jest ujęta dwoma lekko wysuniętymi ryzalitami, a nad wejściem znajduje się wsparty na czterech kolumnach ganek. Pałac to niewątpliwie jedno z obowiązkowych miejsc do podziwiania podczas przejazdu przez wieś. Jako ciekawostkę warto dodać, że wychował się w nim Jan Chęciński – autor znanego libretta „Straszny dwór”. 

reklama

Piątek to gmina o bogatej historii, która przyciąga wielu pasjonatów. Sezon wakacyjny to idealny czas na odwiedzenie miasta i zobaczenia tego, co ma do zaoferowania.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Warszawy i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama