reklama

To najstarszy taki budynek w województwie. Chopin zatrzymał się tu podczas ostatniej podróży po Polsce

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Łowicz, Wikipedia

To najstarszy taki budynek w województwie. Chopin zatrzymał się tu podczas ostatniej podróży po Polsce - Zdjęcie główne

To najstarszy taki budynek w województwie. Chopin zatrzymał się tu podczas swojej ostatniej podróży | foto Miasto Łowicz, Wikipedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PiątekLiczy sobie blisko 200 lat, co czyni go najstarszym budynkiem o takim przeznaczeniu w naszym województwie. Mało kto wie o tym, że w trakcie swojej ostatniej podróży przed emigracją zatrzymał się tutaj Fryderyk Chopin. Co jeszcze wiadomo na temat tego zabytku?
reklama

Najstarszy budynek Poczty Polskiej 

W Łowiczu mieści się najstarszy budynek Poczty Polskiej w Łódzkiem. To klasycystyczny gmach poczty I klasy zbudowany w latach 1828-1829 przy trakcie do Warszawy (dawniej ul. Wjazdowa, obecnie ul. 3 Maja). Jest to jedyny zachowany wzorcowy zespół pocztowy I klasy z okresu Królestwa Polskiego.

Łowicka poczta skrywa ciekawą historię. Na pierwszy plan wysuwa się ta związana z naszym wybitnym pianistą.

- Podczas swojej ostatniej podróży po Polsce [2 listopada 1830 r. - przyp. red.] w pokoju gościnnym poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. W 1830 roku wyjechał z Łowicza do Francji i nigdy już nie powrócił do Ojczyzny — przypomina Urząd Marszałkowski w Łodzi.

reklama

5 listopada 1830 Chopin na zawsze opuścił Polskę i zamieszkał w Paryżu, gdzie zmarł w 1849 roku.

Co jeszcze skrywał zespół budynków znajdujących się pod tym adresem w dawnych czasach?

- Do urzędu pocztowego należały inne poczty w regionie, utrzymywano tu 24 konie do zaprzęgów pocztowych. W 1886 r. przy poczcie uruchomiono międzynarodową stację telegraficzną, następnie w 1890 r. utworzono kasę pocztowo-oszczędnościową. W 1939 r. obiekt został zniszczony, odbudowany w 1950 roku — informuje Miasto Łowicz.

reklama

Zespół budynków poczty składa się z gmachu głównego, dawnej poczhalterii i symetrycznych, prostopadłych do gmachu głównego, dwóch skrzydeł. Skrzydła boczne pełniące funkcje stajni i wozowni, oddzielone od głównej poczty bramami wjazdowymi na podwórze.

Korpus główny jednopiętrowy, z wysokim dachem, część środkowa wsparta na czterech kolumnach z balkonem. Obiekty pocztowe były odsunięte od drogi, by zapewnić sprawne manewrowanie pojazdami konnymi.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Warszawy i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama