reklama

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. ""Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. Transatlantyk Festival

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. ""Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej" - Zdjęcie główne

Odszedł Jan A.P. Kaczmarek. Miał 71 lat. | foto arch. Transatlantyk Festival

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatW wieku 71 lat zmarł polski kompozytor, autor muzyki do ponad 70 filmów długometrażowych i dokumentalnych – Jan A.P. Kaczmarek. Wirtuoza w mediach społecznościowych pożegnała jego żona.
reklama

Kompozytor walczył z nieuleczalną chorobą MSA, czyli zanikiem wieloukładowym. Jest to choroba neurologiczna, na którą nie ma obecnie leku. O przypadłości Jana A.P. Kaczmarka w ubiegłym roku poinformowała oficjalnie jego rodzina. 

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Chorował na MSA

Informacje o śmierci muzyka podała jego żona Aleksandra Twardowska-Kaczmarek. – Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej – przekazała za pośrednictwem profilu Polskiej Fundacji Muzycznej.

reklama

To właśnie ta placówka zorganizowała zbiórkę na pokrycie kosztów związanych z leczeniem Kaczmarka. Później zachęcała również do przekazania 1,5 procent podatku na pomoc w zmaganiu z tym ciężkim schorzeniem. Jego stan zdrowia z tygodnia na tydzień się pogarszał. Córka artysty jakiś czas temu przyznała, że jej tata nie jest w stanie samodzielnie się poruszać i potrzebuje pomocy żony i dwóch opiekunów przy wykonywaniu podstawowych czynności, takich jak wstawanie z łóżka czy ubieranie się

reklama

Najbardziej uznany współczesny polski twórca na świecie

Jan A.P. Kaczmarek był wybitnym muzykiem, znanym poza granicami naszego kraju. Można powiedzieć, że był najbardziej uznanym współczesnym polskim twórcą na świecie. Urodził się w Koninie, a jego mama od wczesnych lat dzieciństwa zabierała go do poznańskiej filharmonii. Początkowo myślał o karierze dyplomaty, w końcu jednak poświecił się muzyce. 

W swojej długoletniej karierze nagrywał płyty m.in. dla Sony Classical, Decca, Varèse Sarabande, Milan i Savitor Records. Był członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. W 2001 został nominowany do nagrody Orzeł w kategorii najlepsza muzyka za film "Quo vadis". W 2005 zdobył Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel", wyreżyserowanego przez Marca Forstera. Za muzykę do tego filmu dostał też nagrodę National Board of Review dla najlepszego kompozytora oraz nominacje do Złotego Globu i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. 1 lipca 2015 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej, za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury. Kompozytor jest też wirtuozem gry dwoma smyczkami na Fidoli Fischera. W 1983 roku, wraz z poznańskimi lutnikami Stefanem i Jakubem Niewczykami, stworzył instrument muzyczny niewkacz, którego konstrukcja została oparta na Fidoli Fischera.

reklama

8 maja 2023 odsłonięto gwiazdę kompozytora w Alei Gwiazd w Krakowie, a 25 lipca 2023 w Łodzi. Wówczas w jego imieniu gwiazdę odsłoniła żona, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek.

Dla mojego męża najważniejsi zawsze byli i są słuchacze, to dla nich tworzy swoją muzykę – przyznała wówczas. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Warszawy i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama