reklama

2 miliony Polaków już to zrobiło. Ty nadal nie? Do akcji wkroczy bank

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

2 miliony Polaków już to zrobiło. Ty nadal nie? Do akcji wkroczy bank - Zdjęcie główne

Zastrzeżenie tego numeru ma ochronić przed jego nieautoryzowanym wykorzystaniem i poprawić bezpieczeństwo naszych danych (oraz pieniędzy). | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatOd 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe będą miały nowy obowiązek. Co jeśli tego nie zrobią? Czy ich klienci będą bezpieczni?
reklama

Od 17 listopada swój numer PESEL zastrzegło ponad 2 mln obywateli. Jednak nasze dane w pełni będą bezpieczne dopiero za kilka dni. Już od 1 czerwca instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzania bazy zastrzeżonych numerów PESEL. Co to znaczy? 

Instytucje finansowe będą musiały to sprawdzać w specjalnym rejestrze 

Osoby, które zastrzegą swój PESEL w specjalnym rejestrze, mogą mieć pewność, że nikt inny nie będzie mógł wziąć na ich dane, np. pożyczki. Dlaczego? Ponieważ instytucja finansowa, która będzie im jej chciała udzielić, będzie miała obowiązek sprawdzić, czy nasz numer nie jest chroniony. 

Jeśli nie dopełnią tego obowiązku lub – pomimo aktywnego zastrzeżenia – udzielą np. pożyczki na nasze skradzione dane, nie będziemy musieli spłacać zadłużenia, powstałego wskutek oszustwa. To działanie prewencyjne, ma uniemożliwić zawarcie umowy, jeżeli PESEL jest zastrzeżony. Jeśli natomiast do zawarcia takiej umowy dojdzie (mimo aktywnego zastrzeżenia), ochroni osobę poszkodowaną przed koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego przez złodziei

reklama

– wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji. 

Możliwość zastrzegania numeru PESEL weszła w życie 17 listopada 2023 roku. Jednak do 1 czerwca  instytucje, których ustawa dotyczy, mają czas, żeby włączyć się do systemu. – To okres, w którym firmy i instytucje finansowe, notariusze i operatorzy telekomunikacyjni muszą wykorzystać, aby dostosować swoje systemy i procesy do wymogów ustawy. Trzeba pamiętać, że mówimy tu o ważnych danych i musimy być pewni, że będą odpowiednio zabezpieczone – zaznacza resort. 

Zastrzeżenie PESEL uniemożliwi także np. wyrobienie duplikatu karty SIM, zawarcie umowy u notariusza przy sporządzaniu dokumentów dotyczących sprzedaży nieruchomości czy podpisanie umowy leasingowej. 

Chcesz wziąć pożyczkę, a masz zastrzeżony numer PESEL? Co zrobić? 

Wiele instytucji finansowych już poinformowało swoich klientów, że wkrótce wchodzą ważne zmiany, które mają na celu ochronę ich danych. Firma PayPo, która specjalizuje się w płatnościach odroczonych, wyjaśnia, jak to będzie wyglądało w praktyce. 

reklama

Jeśli w momencie korzystania z usługi “Zapłać w ratach”, Twój PESEL będzie zastrzeżony, to nie będziemy mogli odroczyć płatności za Twoje zakupy. Co wówczas zrobić? Na czas realizacji transakcji za pośrednictwem PayPo cofnij zastrzeżenie numeru PESEL. Najszybciej zrobisz to w aplikacji mObywatel. Po zrealizowaniu transakcji można ponownie zastrzec swój PESEL

– wyjaśnia zespół PayPo. 

Podobnie sytuacja będzie wyglądała, kiedy będziemy chcieli wziąć pożyczkę. Bank Pocztowy wyjaśnia, że po 1 czerwca osoby, które będą miały zastrzeżony numer,  również będą musiały tymczasowo cofnąć zastrzeżenie. 

Osoby z zastrzeżonym numerem ewidencji, które będą chciały w placówkach bankowych wypłacić pieniądze z konta, będą miały ograniczenia kwotowe. Mianowicie, w ciągu jednego dnia, będą mogły wypłacić maksymalnie kwotę równą trzykrotności swojego minimalnego wynagrodzenia. Ma to chronić klientów banków przed podejmowaniem działań pod wpływem oszustów posługujących się metodą popularnie zwaną „na wnuczka” – wyjaśnia Bank Pocztowy. 

reklama

Numer PESEL można zastrzec elektronicznie – za pomocą aplikacji  mObywatel, na stronie internetowej gov.pl lub osobiście w urzędzie gminy. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Warszawy i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama