reklama

Wilki w woj. łódzkim. Drapieżniki są coraz częściej spotykane

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe (canva)

Wilki w woj. łódzkim. Drapieżniki są coraz częściej spotykane - Zdjęcie główne

W regionie kolejny raz widywane są wilki | foto poglądowe (canva)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PiątekKolejny raz pojawiają się informacje o spotkaniach z wilkami. Te drapieżniki z natury unikają ludzi, warto jednak zachować pewne środki bezpieczeństwa. Pamiętajmy również, że wilki mogą stanowić zagrożenie dla naszych zwierząt. Niestety niedawno mieliśmy tego przykład.
reklama

Incydenty z udziałem wilków

Wilki na granicy województw łódzkiego i mazowieckiego widywane są już od jakiegoś czasu. Ostatnio jednak coraz częściej pojawiają się informacje o tego typu spotkaniach.

Późną jesienią ubiegłego roku o wilkach informowała wójt jednej z gmin.

- W ostatnim czasie odbieramy sygnały o pojawieniu się na terenie naszej gminy wilków, ostatnio były widziane w okolicy miejscowości Staw. Wilki nie powinny być niebezpieczne dla ludzi, ale jak inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione. Dzikie zwierzęta żyją obok nas i ważne byśmy nie wchodzili sobie w drogę – mówiła Barbara Stępniak, Wójt Gminy Szczawin Kościelny.

reklama

Teraz o obecności tych drapieżników informuje Nadleśnictwo Skierniewice.

- Z uwagi na ostatnie wydarzenia i fakt, że coraz częściej odnotowywane są przypadki spotkań lub zdarzeń z udziałem wilków, warto przyjrzeć się bliżej tym drapieżnikom oraz ich wpływowi na środowisko. Na podstawie wywiadu z dr hab. Sabiną Pierużek-Nowak, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, która od 30 lat bada wilki, zebraliśmy kluczowe informacje, które pomogą lepiej zrozumieć te zwierzęta i ich rolę w ekosystemie – mówią leśnicy.

O jakich zdarzeniach mowa? Wiemy o co najmniej dwóch. Pierwsze dotyczy yorka, który został porwany przez wilka i ślad po nim zaginął. Incydent miał miejsce, kiedy pies był na spacerze ze swoim właścicielem.

reklama

Drugie zdarzenie to potrącenie wilka przez samochód. W wyniku tego drapieżnik zginął.

Zwłaszcza ten drugi przypadek dowodzi, że wilków jest dużo – w przeszłości do takich zdarzeń nie dochodziło. Dlatego warto zachować środki ostrożności.

Wspomniana dr hab. Sabina Pierużek-Nowak podkreśla, że wilki odgrywają kluczową rolę w regulacji liczebności zwierząt kopytnych, takich jak jelenie, sarny i dziki. Dzięki temu przyczyniają się do ochrony młodych drzew i roślin przed nadmiernym ogryzaniem.

reklama

- Polują głównie na najsłabsze osobniki, co przyczynia się do zdrowia populacji zwierząt łownych i utrzymania równowagi w ekosystemie. Kluczowe jest zrozumienie, że wilki są dla ludzi niegroźne, o ile nie ingerujemy w ich środowisko – dodaje dr hab. Sabina Pierużek-Nowak.

W naszym kraju na wilki przez dziesiątki lat polowano, przez co niemal całkowicie je wybito. W końcu zostały objęte ochroną gatunkową. 

Od tego czasu systematycznie ich liczba wzrasta, a spotkania z tymi zwierzętami mogą przytrafiać się częściej.

Leśnicy uspokajają – wilków nie należy się bać, unikają ludzi i nieprowokowane na pewno nie zaatakują. Warto jednak pamiętać, by np. spacerując w lesie z psem trzymać swojego pupila na smyczy. Tak nakazuje nie tylko prawo, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek.

reklama

Pamiętajmy również, żeby zamykać na noc nasze zwierzęta w bezpiecznym miejscu.

Widywane pojedyncze osobniki, oraz grupy

- Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich – podkreślają pracownicy Lasów Państwowych.

Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie próbować oswajać wilków, a także dbać o to, by nie miały dostępu przykładowo do resztek naszej żywności. Co oczywiste wilków nie wolno dokarmiać - przyzwyczajone do łatwej zdobyczy mogą chętniej zbliżać się do ludzi, a to już ciągnie za sobą oczywiste zagrożenia.

Wilki w naszych okolicach były widywane już wcześniej. Konkretnie mowa o lasach w powiecie gostynińskim, a więc kompleksach chętnie odwiedzanych przez mieszkańców Kutna i regionu.

Jakiś czas temu obecność wilków w rozmowie z KCI potwierdzała Agnieszka Borczyńska, sekretarz Nadleśnictwa Gostynin. 

- Widywane są pojedyncze osobniki, a także grupy od trzech do sześciu sztuk – mówiła nam Agnieszka Borczyńska.

Wówczas wilki zostały zarejestrowane przez fotopułapki, były także widywane „na żywo”. Natrafiano również na zwierzęta, które padły ofiarą drapieżników np. zagryzione sarny. Warto tutaj podkreślić, że wilki widziano tylko w kompleksach leśnych.

Skoro tak często są spotykane w regionie to nie można wykluczyć, że wkrótce ich obszar występowania na stałe obejmie także nasze okolice - wilki mogą migrować, a młode osobniki szukać swojego terenu.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości z miejscowości Piątek. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama