Dla wielu turystów Piątek to oczywiście geometryczny środek Polski. Kierowcy korzystający z autostrady A1 kojarzą Piątek dzięki nazwie węzła o tej samej nazwie, a mieszkańcy regionu łódzkiego kojarzą Piątek z licznymi bocianimi gniazdami i uprawą dyń.
Tak zmieniało się miasto Piątek
Początkiem historii Piątku są cotygodniowe targi, które odbywały się właśnie w piąty dzień tygodnia. Po raz pierwszy na kartach historii o Piątku wspomniał Innocent II w 1136 roku. Prawa miejskie udało się uzyskać jeszcze przed 1339 rokiem, a osada została ulokowana na średzkim prawie,Przez lata miasto się rozwijało, a w XVI wieku Piątek mógł się pochwalić m.in. licznymi browarami oraz ważnym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym. W 1580 roku w Piątku mieszkało 112 rzemieślników, także rosła liczba domów.
Piątek - miasto z historią
Dla przykładu w 1512 roku w Piątku było 140 domów, sytuacja zmieniła natomiast diametralnie po potopie szwedzkim. W 1685 roku Piątek liczył znacznie mniej domów, bo 40 i aż 176 pustych placów.Dużym kamieniem milowym było stworzenie nowych dróg i budowa rynku. Oprócz tego uregulowano kwestię ulic i wybudowano drogę do Łęczycy. Z biegiem lat sytuacja mieszkaniowa się poprawiała. W 1860 r. mieszkało już 1972 mieszkańców w 144 domach. 10 lat później, w 1870 roku przez udział mieszkańców w powstaniu styczniowym Piątek stracił prawa miejskie.
Swoje znamię zostawiła także II wojna światowa, a dokładnie Bitwa pod Bzurą. Podczas walk o miasto zginęło 185 żołnierzy polskich i około 300 niemieckich.
Prawa miejskie Piątek odzyskał 1 stycznia 2020 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.