reklama

Czwartek z historią: Pocztówki Wielkanocne. Zobacz, jak dawniej ludzie na odległość życzyli sobie "Wesołego Alleluja"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czwartek z historią: Pocztówki Wielkanocne. Zobacz, jak dawniej ludzie na odległość życzyli sobie "Wesołego Alleluja" - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
19
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości PiątekZa kilka dni zasiądziemy do stołu, by razem z bliskimi zjeść śniadanie Wielkanocne. Tym, którzy tego dnia nie będą mogli być z nami, życzenia złożymy przez telefon.
reklama

Polacy przygotowują się do ważnego dnia. W niedzielę, 31 marca przypada Wielkanoc, czyli najważniejsze święto chrześcijan upamiętniające misterium paschalne Chrystusa. 

Kartki Wielkanocne. Nie przez sms, ale tak kiedyś składaliśmy bliskim osobom życzenia na odległość

Dni poprzedzające to święto, to szczególny czas zadumy i refleksji nad własnym życiem. Dla niektórych jest to również czas oczyszczenia i postu. Sama  Wielkanocy jest dniem radosnym, w którym świętujemy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. 

Wielkanoc kończy okres Wielkiego Postu. To długo wyczekiwany czas, kiedy możemy spotkać się z rodziną przy stole. Święta te obfitują w tradycje oraz zwyczaje, z których cześć zanikła, a część nadal jest kultywowanych. Niedziela Palmowa, Droga Krzyżowa w Wielki Piątek, święconka, msza rezurekcyjna, śniadanie wielkanocne czy wreszcie śmigus-dyngus to powszechnie znane obyczaje. 

reklama

Inną tradycją, która już niestety zanika, jest wysyłanie bliskim wielkanocnych pocztówek. Od zawsze zgromadzenie całej rodziny przy jednym stole, było dużym wyzwaniem. Mimo tego bliscy chcieli dać wyraz temu, że o sobie pamiętają. Dlatego też posyłali sobie kartki świąteczne. Osoby, które pamiętają te czasy, zapewne pamiętają również, że były one przepiękne, szczególnie te malowane ręcznie. Były to kolorowe pocztówki, które przedstawiały pisanki, zajączki, czy wielkanocny palmy. 

Oczywiście dziś wciąż można kupić i wysłać pocztówkę, niestety ta czynność została w większości przypadków wyparta przez wiadomości wysyłane przez telefon. WhatsApp, messenger, sms, mms  - to tylko cztery z wielu możliwości przesłania dziś naszym bliskim, czy znajomym życzeń świątecznych. Często po prostu wklejamy gotowe formułki i robimy "wyślij do wielu". Nie ma również większych przeszkód, aby złożyć życzenia "twarzą w twarz", nawet jeżeli ta druga osoba przebywa w innym mieście, kraju, a nawet kontynencie. Dziś nawet połączenie video jest niczym szczególnym i nie musimy się obawiać, że za kilkuminutową rozmowę zapłacimy majątek. 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Warszawy i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama