reklama

Państwowa Komisja Wyborcza podała częściowe oficjalne wyniki. Są niespodzianki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. PKW

Państwowa Komisja Wyborcza podała częściowe oficjalne wyniki. Są niespodzianki - Zdjęcie główne

PKW poinformował, że ostateczne wyniki wyborów samorządowych będziemy mieć szybciej, niż parlamentarnych | foto arch. PKW

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatW niedzielę po 21 poznaliśmy niektóre sondażowe wyniki. W poniedziałek rano Państwowa Komisja Wyborcza zaprezentowała pierwsze oficjalne informacje. Co się zmieniło?
reklama

W niedzielę Polacy wybierali samorządowców. Jak poinformował  przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak,  w sumie w wyborach  zostanie wybranych blisko 47 tys. radnych różnych szczebli i 2,5 tys. włodarzy gmin. – Utworzono 31 tys. 456 obwodów głosowania. Liczba wyborców wynosi 28 895 920 osób – wyliczał. W poniedziałek podano pierwsze informacje dotyczące włodarzy wielu miast. Na pozostałe informacje będzie trzeba poczekać, najprawdopodobniej do wtorku. 

Wybory Samorządowe. Kto będzie rządził polskimi miastami? 

Pierwsze wyniki sondażowe pokazały się tuż po zamknięciu lokali  i zakończeniu ciszy wyborczej. Jedną z pierwszych była informacja, że prezydent Warszawy został wybrany w pierwszej turze. Obecny prezydent Rafał Trzaskowski uzyskał 59,8 procent głosów. Drugi wynik uzyskał Tobiasz Bocheński z PiS - 18,5 procent.

reklama

W Gdańsku również w pierwszej rundzie wygrała obecna pani prezydent, Aleksandra Dulkiewicz. Do drugiej tury szykuje się Wrocław, pomiędzy ubiegającym się o reelekcję Jackiem Sutrykiem a kandydatką Trzeciej Drogi Izabelą Bodnar, która otrzymała 31,4. Już oficjalnie wiadomo, że prezydent otrzymał 34,33 proc. głosów, natomiast posłanka Trzeciej Drogi: 29,80 proc. 

W poniedziałek okazało się, że do niemałej sensacji doszło w Gdyni, której mieszkańcy również zagłosują ponownie 21 kwietnia. Co ciekawe, zabraknie w niej obecne urzędującego nieprzerwanie od 1998 roku – Wojciecha Szczurka. Do drugiej tury przeszła Aleksandra Kosiorek z Gdyńskiego Dialogu i Tadeusz Szemiot z Platformy Obywatelskiej.

reklama

Według nieoficjalnych wyników, w Gdyni będzie druga tura wyborów. Niestety beze mnie. Przyjmuję to z pokorą, jestem wdzięczny za każdy oddany głos i gratuluję kontrkandydatom. Wszystko, co robiłem, robiłem z myślą o Was – gdyniankach i gdynianach. Dziękuję. Kocham Gdynię – napisał na portalu X W. Szczurek. 

W Skierniewicach w województwie łódzkim w pierwszej turze wygrał Krzysztof Jażdżyk z Komitetu Wyborczego Stowarzyszenia "Razem Dla Skierniewic". Uzyskał on 56,96 proc. głosów. 

Nie będzie również zmian w Lublinie. Krzysztof Żuk został ponownie wybrany na prezydenta tego miasta. W pierwszej turze wyborów zdobył 57,49 proc. głosów.  
W Chorzowie fotel prezydenta stracił Andrzej Kotala, z KO. Zastąpi go niezależny kandydat Szymon Michałek, który zdobył 54,67 proc. głosów.  
 
Do zmiany "warty" dojedzie również w Świnoujściu, gdzie rządzący od 2002 roku Janusz Żmurkiewicz nie ubiegł się o reelekcję. Nowym włodarzem została kandydatka Nowej Lewicy. Z danych ze 100 procent obwodów głosowania wynika, że Joanna Agatowska otrzymała 53,75 proc. 

Wiadomo również, jak sytuacja wygląda w Bydgoszczy. Wygrał Rafał Bruski z KO, z wynikiem 53,50 proce. Przypomnijmy, urząd objął on w 2010 roku. Na drugim miejscy Łukasz Schreiber, który startował z komitetu Bydgoskiej Prawicy. Otrzymał on 28,68 proc. poparcia.

reklama

Na trzecią turę szykują się prezydent Opola. Arkadiusz Wiśniewski w wyborach zdobył 75,47 proc. Natomiast w Białymstoku na czwartą kadencję został wybrany Tadeusz Truskolaski. W niedzielnych wyborach zdobył on 53,32 procent głosów. – Dziękuję za 56 tys. 591 głosów białostoczan – napisał prezydent na portalu X. 

W Łomży kolejną kadencję prezydentem miasta będzie Mariusz Chrzanowski. Jak poinformowała PKW, zdobył on 51,63 proc. głosów. Na drugą turę szykuje się za to Rzeszów. 21 kwietnia zmierzy się obecny prezydenta miasta Konrad Fijołek (37,91 proc.) i Waldemar Szumny (24,23 proc.). Co ciekawe, wyniki sondażowe exit poll wskazywały, że w drugiej turze z Fijołkiem zawalczyć miał inny kandydat – Jacek Strojny.

Druga tura również w Rybniku. Z obecnym prezydentem Piotrem Kuczerą z Koalicji Obywatelskiej zmierzy się kandydat Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Sączek.

W Lesznie Grzegorz Rusiecki z KO w pierwszej turze wygrał wybory prezydenckie, pokonując dotychczasowego prezydenta Łukasza Borowiaka (bezpartyjny). 

Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu 100 procent głosów we Włocławku poinformowała, że II turze zmierzy się Krzysztof Kukucki z KKW Lewica (otrzymał 41,4 proc. głosów) i urzędujący prezydent Marek Wojtkowski, z KKW KO (29,88 proc.).  

reklama

W Katowice z wynikiem 62,43 proc. ponownie wygrał Marcin Krupa. 

W Tychach pełniący funkcję prezydenta Maciej Gramatyka z Koalicji Obywatelskiej (46,66 proc.) zmierzy się w drugiej turze ze Sławomirem Wróblem z Prawa i Sprawiedliwości (23,87 proc.). 

Druga tura również w Zakopanem.  Łukasz Filipowicz startujący z Komitetu Wyborczego Przyjazne Zakopane (37,20 proc.) zmierzy się z obecną wiceburmistrz Agnieszką Nowak-Gąsienicą, startującą z listy Prawo i Sprawiedliwość (34,52 proc. poparcia). 

Kandydat startujący z list PiS powalczy w dogrywce również w Rudzie Śląskiej. Marek Wesoły, który otrzymała 26,18 proc. głosów, zmierzy się z Michałem Pierończykiem (komitet własny), który otrzymał 46,92 proc. poparcia. 

W Częstochowie kandydat lewicy zmierzy się w drugiej turze z kandydatem prawicy. Obecny prezydent Krzysztof Matyjaszczyk (jest prezydentem Częstochowy od 2010 r., uzyskał 31,93 proc. głosów) powalczy o z kandydatką PiS Moniką Pohorecką (27,29 proc.).  

Torunianie również szykują się na dogrywkę. PKW podało, że do drugiej tury przeszedł Paweł Gulewski z KO (38,28 proc.) i obecny prezydent Michał Zaleski (26,41 proc.).

Do dogrywki dojedzie również w stolicy Wielkopolski.  Już wiadomo, że prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (zdobył 43,74 proc. głosów) zmierzy się ze Zbigniewem Czerwińskim (uzyskał 20,3 proc. głosów).

W Bełchatowie Patryk Marjan z KWW „Bełchatowianie” uzyskał 38,36 proc. głosów. W drugiej turze spotka się z  obecnie urzędującą prezydent Mariolą Czechowską, na którą swój głos oddało 31,97 proc. wyborców. 

W Łodzi – nadal nieoficjalnie – wygrała Hanna Zdanowska, obecnie urzędująca pani prezydent. 

W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja według aktualnych danych wynosi 51,33 proc. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Warszawy i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama