Papież Franciszek, czyli Jorge Mario Bergoglio, był pierwszym papieżem spoza Europy w ponad 1300-letniej historii papiestwa. W trakcie swojego pontyfikatu charakteryzował się dążeniem do reform i otwartości Kościoła na współczesne wyzwania. Wielokrotnie zaskakiwał podejściem do życia oraz imponował troską o ubogich i marginalizowanych.
Niestety w ostatnich tygodniach z Watykanu napływały informacje, że stan zdrowia papieża uległ znacznemu pogorszeniu. W ostatnim czasie papież Franciszek zmagał się on z obustronnym zapaleniem płuc. Lekarze informowali o poważnym zagrożeniu sepsą oraz innych komplikacjach związanych z wiekiem i osłabionym układem odpornościowym.
- Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. w wieku 88 lat w swojej rezydencji w watykańskim Domu Santa Marta - poinformował oficjalny serwis Vatican News.
Jak teraz będą wyglądać najbliższe dni w Watykanie?
Śmierć papieża Franciszka oznacza rozpoczęcie okresu sede vacante, podczas którego Kolegium Kardynalskie będzie odpowiedzialne za zarządzanie Kościołem i przygotowanie konklawe w celu wyboru nowego papieża. Wielu obserwatorów przewiduje, że następca Franciszka będzie kontynuował jego linię reform i otwartości. Przez lata swojego pontyfikatu mianował on bowiem sporo kardynałów i biskupów wyznających podobne podejście do zmian w Kościele.Pogrzeb papieża odbędzie się w Bazylice Świętego Piotra, gdzie zgromadzą się wierni oraz przywódcy z całego świata, aby oddać mu ostatni hołd. Jego śmierć pozostawia głęboki ślad w sercach milionów ludzi na całym świecie, którzy doceniali jego pokorę, empatię i zaangażowanie w sprawy społeczne.
Pontyfikat papieża Franciszek bez wątpienia przejdzie do historii. Odmienił on bowiem patrzenie na swój urząd, znacząco zbliżając go do ludzi. Przez ponad 12 lat nie udało mu się jednak uniknąć wpadek, wśród których najmocniej wybrzmiał jego stosunek do wojny w Ukrainie.
Od argentyńskich ulic do Watykanu
Jorge Mario Bergoglio przyszedł na świat w 1936 roku w jednej z biedniejszych dzielnic Buenos Aires jako syn włoskich imigrantów. Zanim wstąpił do zakonu jezuitów, zdobył wykształcenie chemiczne. Studiował w kilku krajach, m.in. w Argentynie, Chile i Stanach Zjednoczonych, zgłębiając filozofię, literaturę oraz psychologię.Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1969 roku pełnił różne funkcje duszpasterskie i akademickie, aż w 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires. Szybko piął się po szczeblach kościelnej hierarchii — w 2001 roku otrzymał godność kardynała z rąk Jana Pawła II. Choć już w 2005 roku był wymieniany wśród papabili, dopiero osiem lat później, 13 marca 2013 roku, został wybrany papieżem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.