reklama

Badajmy się! - nowotwór piersi wykryty we wczesnym stadium może być całkowicie wyleczalny

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał sponsorowany

Badajmy się! - nowotwór piersi wykryty we wczesnym stadium może być całkowicie wyleczalny - Zdjęcie główne

Nowotwór piersi wykryty we wczesnym stadium może być całkowicie wyleczalny | foto Materiał sponsorowany

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatKończy się październik, miesiąc świadomości raka piersi, ale ważne jest, by o profilaktyce onkologicznej pamiętać prze cały rok. Każdy moment w roku jest dobry, by zadbać o swoje zdrowie.
reklama

W Polsce rocznie diagnozę „rak piersi” słyszy ponad 20 000 kobiet.

Rak piersi jest to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu). Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Im szybciej zdiagnozowany, tym większa szansa na jego całkowite wyleczenie.

Kobiety w wieku 45-74 lata, co 2 lata mogą bezpłatnie i bez skierowania skorzystać z badania mammograficznego, refundowanego przez NFZ w ramach ogólnopolskiego programu przesiewowego. Z badania mogą skorzystać kobiety, które nie miały wcześniej zdiagnozowanego nowotworu złośliwego piersi, a od 1.01.2024 również kobiety, które miały zdiagnozowaną zmianę nowotworową piersi i zakończyły leczenie i 5-letni okres monitorowania lub nie zakończyły jeszcze leczenia, ale po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi są w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT).

reklama

U młodszych kobiet wykonuje się usg piersi, ale na to badanie potrzebne jest skierowanie, które można otrzymać od każdego lekarza specjalisty, szczególnie ginekologa lub onkologa.

Niezwykle ważne jest też regularne samobadanie piersi. Jak zaznacza dr n. med. Michał Lewandowicz z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, samobadanie powinno się praktykować już od momentu pokwitania.

Znajomość własnego ciała jest niezwykle istotna - dlatego, że nawet najbardziej wprawny lekarz nie jest w stanie w taki sam sposób odczuwać np. zmian guzkowych w piersiach jak sama pacjentka

- podkreśla dr Lewandowicz, kierujący Oddziałem Chirurgii Onkologicznej i Breast Cancer Unit Szpitala.

reklama

Elementem samobadania, poza zwracaniem uwagi na budowę piersi, jest cały schemat postępowania – samobadania, czyli czegoś, co mogłoby odpowiadać badaniu lekarskiemu, które pacjentki powinny wykonywać raz w miesiącu po zakończeniu miesiączki (a u kobiet, które już nie miesiączkują, w wybranym dniu miesiąca). Takie badanie przeprowadzamy pod prysznicem albo przed lustrem, unosząc nieznacznie rękę, drugą ręką przy pomocy trzech palców kolistymi ruchami sprawdzamy wszystkie miejsca piersi (czyli kwadranty) wokół brodawki, samą brodawkę oraz pachę. Jeżeli wyczujemy jakieś zmiany, guzki, nierówności - powinniśmy zgłosić się do lekarza. Większość zmian, które wyczuwamy w piersi podczas badania są to zmiany łagodne, niemniej jednak czasami taki objaw guzka może być pierwszym objawem groźnej choroby i wczesna reakcja, wczesne wykonanie badań i podjęcie diagnostyki może umożliwić skuteczne leczenie

reklama

- instruuje dr n. med. Maciej Naze, chirurg onkolog z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi stanowi centrum onkologii dla województwa łódzkiego, posiada status Centrum Kompetencji Raka Piersi i Wojewódzkiego Centrum Profilaktyki Onkologicznej. Szpital od 10 lat jest głównym organizatorem wydarzenia BRA Day, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat nowoczesnych metod leczenia raka piersi, w tym rekonstrukcji piersi po mastektomii, a także promocja profilaktyki onkologicznej.

Do końca roku w soboty zapraszamy Panie w wieku 45-74 lata do Szpitala Kopernika w Łodzi na bezpłatną mammografię w ramach akcji „Zrób mammografię, odbierz upominek”. Na badanie zarówno w ramach tej szczególnej akcji, jak i każdego innego dnia można zapisać się pod numerem 42 689 52 00. Zachęcamy Panie z województwa łódzkiego, ale też z każdej innej części Polski, by pomyślały o sobie i zdecydowały się na badanie w swojej okolicy. Naprawdę warto!

- podkreśla Monika Sowa, Koordynator Wojewódzkiego Centrum Profilaktyki Onkologicznej w łódzkim Szpitalu Kopernika.

Według wytycznych Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, oprócz badań profilaktycznych, w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na nowotwory niezwykle ważny jest też odpowiedni tryb życia - czyli zdrowa dieta, aktywność fizyczna oraz rezygnacja z używek. Dlatego dbajmy o siebie i swoich bliskich, pamiętając o profilaktyce onkologicznej, traktując ją nie jak przykry, budzący lęk obowiązek, a świadome, higieniczne życie.

Bądź na bieżąco – obserwuj nas w social mediach:

strona Szpitala Kopernika w Łodzi https://www.kopernik.lodz.pl/ 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Warszawy i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama