Weekend w woj. łodzkim: lista imprez
Wstąp do Cafe Bofo
W Kutnie odbędzie się koncert w klimacie lat 20. i lat 30. XX wieku inspirowany twórczością i piosenkami Eugeniusza Bodo. Wystąpią orkiestra, tancerze, soliści oraz chór Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. W programie niezapomniane przeboje: „Ada to nie wypada”, „Ach jak przyjemnie”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Zimny drań”, „Sex appeal”, „Na pierwszy znak” i wiele innych.
Niedziela, 6 kwietnia
Kutnowski Dom Kultury, Żółkiewskiego 4
Godz. 12.00
Wstęp biletowany
Podczas tej opery strzela się śmiechem
„Cyrulik sewilski” (na zdjęciu) to muzyczna opowieść o wszędobylskim i wszystkomogącym „golibrodzie" o imieniu Figaro, wyszła spod kompozytorskiego pióra Gioacchina Rossiniego – niekwestionowanego mistrza włoskiej opera buffa. Nic zatem dziwnego, że bawi publiczność całego świata już od blisko 200 lat, a osoba „króla życia" – Figara, stała się jedną z najpopularniejszych postaci operowych (także za sprawą W.A. Mozarta – Wesele Figara). Cyrulik sewilski – to komedia intryg i pomyłek, oczywiście z wątkiem miłosnym, w której dowcip sytuacyjny – w niespotykany dotąd, w operze, sposób – wspierany jest komizmem każdego taktu i każdej nuty brawurowej muzyki Rossiniego. A strona wokalna?... To istne „mistrzostwo świata"!
Piątek, 4 kwietnia, sobota, 5 kwietnia godz. 18.30
Niedziela, 6 kwietnia godz. 17.00
Teatr Wielki w Łodzi pl. Dąbrowskiego
Wstęp biletowany
Mahler i jego pierwsza
Pisząc swoją pierwszą symfonię, Gustav Mahler był już autorem wielu utworów kameralnych, pieśni i oper. Jednak dopiero żywioł symfoniczny pozwolił mu rozwinąć pełnię talentu i wyrazić osobowość. Pierwsze z dziesięciu dzieł reprezentujących tę formę inspirowane jest poematem „Tytan” Jeana Paula, poświęconym losom wybitnej jednostki, która mimo wszystko wpędza samą siebie w zatracenie. Należy do najchętniej wykonywanych symfonii Mahlera, a tym, co przyciąga doń słuchaczy, jest jego rozmach w połączeniu z bezpośrednią i komunikatywną treścią muzyczną. W najbliższy piątek usłyszmy to dzieło w Filharmonii Łódzkiej. W pierwszej części koncertu dla łódzkiej publiczności wystąpi Sergiej Kryłow, profesor szwajcarskiego Uniwersytetu Muzyki i Sztuki w Lugano. Batuta znajdzie się w rękach Michała Nesterowicza, pierwszego dyrygenta gościnnego Filharmonii Łódzkiej, który od lat z sukcesem buduje markę jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich dyrygentów na świecie.
Piątek, 4 kwietnia
Filharmonia Łódzka ul. Narutowicza 20/22
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Ćwierć wieku Towarzystwa Muzycznego im. Karola Nicze
Z okazji jubileuszu 25-lecia zaplanowany został cykl koncertów. Pierwszy odbędzie się 4 kwietnia w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Pabianicach. Będzie to recital fortepianowy młodego, utalentowanego artysty Wiktora Wahla. Pabianiczanin idzie jak burza w konkursach pianistycznych. 8 grudnia w Krakowie zajął drugie miejsce w XV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ireny Rolanowskiej. Został również laureatem nagrody specjalnej, jaką jest recital w Żelazowej Woli. Podczas występu pianiście towarzyszyć będą: Zuzanna Staszewska (skrzypce), Jakub Kowalczyk (fortepian) oraz Sławomir Beśko (akompaniament).
Piątek, 4 kwietnia
Państwowa Szkoła Muzyczna w Pabianicach, ul. Grobelna 6
Godz. 19.00
Wstęp wolny
Spektakl studentów Filmówki
Ostatni w tym sezonie teatralnym spektakl dyplomowy studentów Szkoły Filmowej w Łodzi. „DNA” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Sztuka Dennisa Kellego, jest lekturą obowiązkową w brytyjskich szkołach. Pisana specyficznym, „niedojrzałym” językiem i skonstruowana niczym laboratoryjny eksperyment, stanowi świetny punkt wyjścia do pokazania na scenie najprostszych, a więc najtrudniejszych emocji. Plenerowa impreza wymyka się spod kontroli. Młodzi ludzie zabijają swojego kolegę. Chłopiec zdradzał objawy zaburzeń psychicznych, był jednym z ostatnich w hierarchii koleżeńskiej grupy. Rozpoczyna się spirala kłamstw i manipulacji, które mają na celu zatuszować incydent. Sytuacja grupy pogarsza się jednak z każdym kolejnym obrotem kłamstwa. Tykająca bomba rozsadza grupę od środka.
4, 5, 6 kwietnia
Teatr Studyjny w Łodzi ul. Kopernika 8
Godz. 19.07
Wstęp biletowany
Zakopiańczyk, ale stąd
W Sieradzu otwarta zostanie wystawa prac Ryszarda M. Wielowiejskiego, architekta, absolwenta Politechniki Krakowskiej oraz Studiów Podyplomowych na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. To Zakopiańczyk od 30 lat związany z Sieradzem. „Czas na wyobraźnię” to przegląd ostatnich prac wykonanych w różnych technikach. Wystawa będzie czynna do 5 maja.
Piątek, 4 kwietnia - wernisaż
Galeria Teatr w Sieradzkim Centrum Kultury ul. Dominikańska 19
Godz. 18.00
Wstęp wolny
Pięknie sfotografowane panie
Na wystawę fotografii Krzysztofa Dumki ściśle powiązaną z projektem „Jestem Kobietą vol.6" autorstwa Adriany Jabłońskiej można się wybrać do Pabianic. Przed obiektywem autora stanęły panie w wieku od 27 do 73 lat. Zaprezentowały się w białych koszulach i kabaretkach, z przepiękną czarną różą. Krzysztof Dumka zajmuje się fotografią artystyczną, rysunkiem i malarstwem. Tworzy projekty okładek i ilustracji do książek.
Piątek, 4 kwietnia
Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury w Pabianicach, ul. Kościuszki 14
Godz. 18.00
Wstęp wolny
Ceramika blisko natury
W Wieluniu można zobaczyć wystawę ceramiki. „Blisko natury". Autorami prac są uczestnicy zajęć prowadzonych przez Justynę Wolną.
Piątek, 4 kwietnia
Dworzec Kulturalny Wieluń, ul. Kolejowa 8
godz. 18.00
Wstęp wolny
Babę zesłał Bóg
W Skierniewicach wystąpi Renata Przemyk. Koncert „Babę zesłał Bóg” to nie tylko okazja do posłuchania znanych i lubianych piosenek, takich jak „Kochaj mnie jak wariat”, „Kochana” czy „Bo jeśli tak ma być”, ale także do odkrycia mniej znanych utworów.
Piątek, 4 kwietnia
Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, ul. Reymonta 33
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Ballady na dwa serca
Andrzej Korycki, członek legendarnego zespołu „Stare Dzwony”, od początku lat 80-tych wykonawca współczesnych piosenek żeglarskich, wystąpi w Radomsku w duecie z Dominiką Żukowską, z którą wspólnie śpiewa utwory autorskie, tradycyjne pieśni o morzu oraz współczesne pieśni kubryku. Duet fascynuje się także repertuarem Bułata Okudżawy oraz Włodzimierza Wysockiego. Podczas koncertów wykonuje w polskich tłumaczeniach wiele ballad tych artystów.
Piątek, 4 kwietnia
Miejski Dom Kultury w Radomsku ul Brzeźnicka 5
Godz. 18.00
Wstęp biletowany
Hit znów na deskach
„Mroczne perwersje codzienności” to współczesna komedia, której autorem jest Marco Antonio De La Parra, chilijski pisarz, dramaturg i scenarzysta. To jedna z najczęściej granych na świecie sztuk iberoamerykańskich. Została przetłumaczona na kilkanaście języków. Ma mnóstwo warstw, można rozpatrywać jej sens na wielu poziomach, pełno w nim ukrytych znaczeń i aluzji, które są zadziwiająco uniwersalne. Całość przesycona jest humorem, często ocierającym się o absurd. Łódzka realizacja w Teatrze Jaracza (na zdjęciu) jest polską prapremierą. Spektakl zawiera elementy klownady, burleski i kabaretu.
Sobota, 5 kwietnia
Teatr im. Jaracza w Łodzi, ul. Jaracza 27 - scena kameralna
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Jubileusz legendy alternatywy
Zespół Püdelsi zagra koncert z okazji 40-lecie istnienia. Püdelsi to zespół, który od czterech dekad pozostaje jedną z najważniejszych formacji na polskiej scenie muzycznej. Założony w 1985 roku w Krakowie przez Andrzeja „Pudla” Bieniasza, szybko zyskał status kultowego, wnosząc do polskiej muzyki unikalne brzmienie, odważne teksty i niezwykłą charyzmę sceniczną. W swoim dorobku Püdelsi mają wiele niezapomnianych albumów.
Sobota, 5 kwietnia
Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie ul. Teatralna 1
Godz. 18.00
Wstęp biletowany
Koncert rapera
Wac Toja, czyli Wacław Osiecki, to polski raper i autor tekstów, znany z energetycznych koncertów i takich hitów jak „Perfekt”, „Klej” czy „Labirynt”. Współpracował z Quebonafide, Kizo czy Żabson. Jego twórczość łączy nowoczesne brzmienia z charyzmatycznym przekazem, co czyni go jednym z czołowych przedstawicieli polskiej sceny hip-hopowej. Publiczność rozgrzeje Adam Delight, utalentowany DJ i producent muzyczny.
Sobota, 5 kwietnia
Viva Dance Club w Zduńskiej Woli, ul. Żeromskiego 18
Godz. 21.00
Wstęp wolny. Wejściówki do odbioru w kasie MDK Ratusz Zduńska Wola, pl. Wolności 26
Czas na sjestę
W Sieradzu wystąpi Elif Sanchez, Turczynka z Madrytu. Czeka nas spektakl łączący orient z flamenco, bolera z Meksyku i Kuby ze zmysłowymi rytmami znad Bosforu, język hiszpański z mową Bliskiego Wschodu. Koncert jest częścią cyklu Siesta w drodze. Elif skończyła z wyróżnieniem konserwatorium w Stambule. Grała muzykę klasyczną na oboju. Spragniona wolności i nowego doświadczenia, wyjechała do słynnej Berklee College of Music, by tam spotkać największych artystów i nauczycieli jazzu. Odnalazła swój głos. Zaczęła śpiewać, łącząc wszystkie dobrze już sobie znane światy.
Sobota, 5 kwietnia
Sieradzkie Centrum Kultury ul. Dominikańska 19
Godz. 18.00
Wstęp biletowany
Kurs na off
W sobotę rozpoczyna się w Łodzi festiwal Off-Pólnocna Teatru Muzycznego. Potrwa do 13 kwietnia. W weekend między innymi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty oraz, oczywiście spektakle,, w tym „Licencja na lirykę”, recital Jacka Bończyka. Znany aktor zaprezentuje utwory Juliana Tuwima, Edwarda Stachury, Jacka Kaczmarskiego, Stanisława Staszewskiego, Grzegorza Ciechowskiego oraz kilka utworów autorskich. Szczegółowy program: www.offpolnocna.com
Od soboty, 5 kwietnia
Teatr Muzyczny w Łodzi ul. Północna 47/51
Wstępy na spektakle biletowane
Koncert pasyjny
W Pabianicach można wysłuchać koncertu pasyjnego „Pod krzyż Twój pójdę…” Wystąpią Magdalena Hudzieczek–Cieślar, Marta Kubicka–Skurpel oraz chór Incanto. W programie między innymi utwory: J.F. Irribarena, J. Maklakiewicza, P. Czajkowskiego, T. Klonowskiego.
Sobota, 5 kwietnia
Kościół Chrystusa Króla na Zatorzu Pabianice ul. Karniszewicka 99
Godz. 16.00
Wstęp wolny
W rolach głównych wiolonczela i kontrabas
Orkiestrowe ABC w ramach cyklu Niedzielne Poranki to opowieści dla dzieci o instrumentach i prezentacja różnych ich brzmień solo i w zespołach. To niepowtarzalna okazja, aby z bliska zobaczyć i posłuchać instrumentów zwykle schowanych w orkiestronie, a także porozmawiać z artystami tworzącymi Orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi. W najbliższym odcinku głównymi bohaterami będą wiolonczele i kontrabasy.
Niedziela. 6 kwietnia
Filharmonia Łódzka ul. Narutowicza 20/22
Godz. 12.00
Wstęp biletowany
Maski z Afryki
W niezwykłą podróż do świata afrykańskiej sztuki można się wybrać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Okazją będą warsztaty dla dzieci wieku 7-12 lat. Podróż rozpocznie się odwiedzinami na wystawie afrykańskich masek. Potem uczestnicy stworzą własne, unikalne maski. Spotkanie jest częścią cyklu „Zabytek ze skrytek”. Zapisy: [email protected]
Niedziela, 6 kwietnia
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi pl. Wolności 14
Godz. 11.00
Wstęp biletowany
Zabrzmią organy
Maciej Zakrzewski, organista, kompozytor, improwizator i… bloger związany z Akademią Muzyczną w Gdańsku, wystąpi w Łodzi z recitalem. Zagra na organach barokowych i symfonicznych. W programie między innymi Preludium e-moll Nicolausa Bruhnsa, kompozytora niemieckiego baroku. Podczas recitalu nie zabraknie improwizacji Macieja Zakrzewskiego na organach symfonicznych, a całość zwieńczy ekspresyjna i pełna dramatyzmu II Symfonia organowa Luisa Vierne’a.
Niedziela, 6 kwietnia
Filharmonia Łódzka ul. Narutowicza 20/22
Godz. 17.00
Wstęp biletowany
Niebanalnie o miłości
Teatr Jaracza gra „Bileterkę”. To wciągająca historia miłości dwojga młodych ludzi, która urzeka aktorstwem oraz poetyckim językiem bohaterów nadającym ich postawom głęboki przekaz.
Niedziela, 6 kwietnia
Teatr im. Jaracza w Łodzi ul. Jaracza 27 - mała scena
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.