Finał Euro 2024 Hiszpania – Anglia. Ależ były emocje!

Finał Euro 2024 Hiszpania – Anglia. Ależ były emocje! - Zdjęcie główne

Hiszpania po raz czwarty zdobyła Mistrzostwo Europy. | foto Canva/poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat W rozgrywanym w Berlinie finale piłkarskich Mistrzostw Europy, Hiszpania pokonała Anglię 2:1 (0:0). Dla La Furii Roja to czwarty tytuł najlepszej drużyny na Starym Kontynencie.

Od początku spotkania przewaga w posiadaniu piłki po stronie Hiszpanów była miażdżąca. La Furia Roja miała również więcej ochoty do gry i ambicji do zdobycia gola, ale nie przekładało się to klarowne sytuacje.

Lamine Yamal sprawił Anglikom problemy

Najwięcej problemów sprawiał Anglikom Lamine Yamal. Hiszpański skrzydłowy dwukrotnie przedarł się przez defensywę rywali i znalazł się z piłką w polu karnym, ale Synom Albionu udało się zablokować jego strzały.

W doliczonym czasie pierwszej połowy przed szansą na zdobycie gola stanęli Anglicy. Po zagraniu Declana Rice’a z rzutu wolnego, piłkę na długim rogu zdołał sięgnąć Foden. Jednak jego strzał z bliskiej odległości obronił Unai Simon.

Druga połowa i mocne uderzenie Hiszpanów

Znacznie więcej się działo w drugiej połowie. Od mocnego uderzenie zaczęli po przerwie Hiszpanie. W 47. minucie Yamal zszedł z prawego skrzydła do środka, a następnie dograł w pole karne do Nico Williamsa, a ten strzałem z pierwszej piłki trafił w długi róg angielskiej bramki. Zdobyty gol dał wiatru w żagle Hiszpanom. Dwie minuty później po podaniu Williamsa w wybornej sytuacji znalazł się Dani Olmo, ale piłka po jego strzale przeleciała tuż obok słupka.

Williams ponownie próbował wpisać się na listę strzelców w 56. minucie, ale jego strzał z niespełna dwudziestu metrów przeleciał blisko słupka bramki strzeżonej przez Jonathana Pickforda.
W 67. minucie Olmo świetnym podaniem uruchomił Yamala, ten zwodem zgubił obrońcę, ale jego groźny strzał odbił Pickford.

Hiszpanie mistrzami Europy. Po raz czwarty

W 73. znajdujący się w polu karnym Bukayo Saka odegrał do tyłu do Cole’a Palmera, który silnym strzałem z dystansu pokonał Simona i było 1:1.

Hiszpanie dążyli do rozstrzygnięcia w regulaminowym czasie. Po dwójkowej, pięknej akcji Olmo i Williamsa, piłka trafiła do Yamala, który uderzył z ośmiu metrów, ale znów  parada popisał się Pickford.

W 86. minucie Marc Cucurella dograł z lewego skrzydła do Mikela Oyazabala, który z pięciu metrów pokonał angielskiego bramkarza.

To czwarte mistrzostwo Europy dla Hiszpanów. Zdobywając to trofeum, stali się najbardziej utytułowaną drużyną na Starym Kontynencie. Najwięcej medali (9) mają na koncie Niemcy. Anglii nie udało się zdobyć mistrzowskiego tytułu ani razu.

Hiszpania – Anglia (0:0) 1:0 N. Williams (47) 1:1 C. Palmer (73) 2:1 M. Oryazabal

Hiszpania – Unai Simon – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Rodri (46 Zubimendi żk), Fabian Ruiz – Yamal(90 Merino), Olmo żk, Williams – Morata
Anglia – Pickford – Saka, Walker, Stones żk, Guehi, Shaw – Mainoo (70 Palmer), Rice – Foden (90 Toney), Kane żk (60 Watkins żk), Bellingham

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.